Menu
Home Page

Areas of Responsibility

Oakfield Primary School - Governing Body - January 2022 - Areas of Responsibility
Reconstituted 1st November 2014
Total Number of Members  9:    Headteacher, 3 Parent Governors, 1 LA Governor, 3 Co-opted Governors, 1 Staff Governor 

Name

 

Category of Governor

Appointing Body

 

Term of Office

 

Areas of Responsibility

Mr Nigel Bear

 

 

Co-opted Governor

 

 

Appointed by GB

 

 

4 Yers Ending 12.02.2023

 

English/ Health & Safety/Environment/Health & Wellbeing/Headteacher Performance Management 
     

Mrs Elizabeth Gower

 

Parent Governor

 

Elected by Oakfield Parents4 Years Ending 14.12.2025

TBC

 

Mr Deri Hollywell

 

Parent Governor

 

Elected by Oakfield Parents4 Years Ending 31.10.2025Chair of Governors
    Mathematics/Early Years/Phonics/ Teaching & Learning/Assessment for Learning /SEND /Inclusion
    Safeguarding/Child Protection/LAC/ Behaviour/ GDPR
    Headteacher Performance Management

Miss Chloe Jenkins

 

 

Parent Governor

 

 

Elected by Oakfield Parents

 

4 Years Ending 16.11.2024

 

Science and Technological Understanding / Mighty Oaks / Science / DT / History / Geography / MFL                                              Headteacher Performance Management

Mrs Nicole Nazareth

 

Co-opted Governor

 

Appointed by GB

 

4 Years Ending 31.10.2022

Link Govenor

Equalities

Mr Eugene Niemand

 

Co-opted Governor

 

Appointed by GB

 

4 Years Ending 13.11.2023

English / Science / Computing 

Teaching and Learning / Assessment for Learning

     
Mrs Pauline MacMillanHeadteacher   
     

Mrs Lynda Coetzee

 

Associate Governor

Appointed by GB

 

  

Mr John Pregnall

 

Staff Governor

 

Elected by School Staff

 

4 Years Ending 10.09.2023

Computing

 

Mrs Kathernine Stannard

 

 

 

LA

 

 

 

Appointed by Local Authority

 

 

4 Years Ending 24.10.2024

 

 

English / Mathematics /Early Years /  Year 1 / Phonics / The Arts / PE/ PSHE / Healthy Schools / School Council / Wellbeing Champion
     
Governor Resignations    

Steven Swaby

 

Parent

 

 4 Years Ended 13.07.2021 
     
     
Top